Датум: 06. Јул 2015 14:43 Категорија: Новости
Правилник ступа на снагу 4. јула.
На основу члана 16.став1.Закона о заштити узбуњивача ( „Службени гласник РС „ бр 128/2014 у даљем тексту:Закон ) и Правилника о начину унутрашњег узбуњивања, начину одређивања овлашћеног лица код послодавца, као и другим питањима од значаја за унутрашње узбуњивање код послодавца који има више од десет запослених („Службени гласник РС „ бр 49/2015у даљем тексту: Правилник ), Школски одбор Основне школе „ Коста Ђукић „ Младеновац доноси
ПРАВИЛНИК О ПОСТУПКУ УНУТРАШЊЕГ УЗБУЊИВАЊА
УВОДНА ОДРЕДБА
Члан 1.
Овим правилником уређује сепоступак унутрашњег узбуњивања код послодавца Основна школа „ Коста Ђукић „ Младеновац, у складу са одредбама Закона и Правилника.
ЗНАЧЕЊЕ ПОЈЕДИНИХ ПОЈМОВА
Члан 2.
1. „ Узбуњивање“ је откривање информације која садржи податке о
кршењу прописа, кршењу људских права, вршењу јавних овлашћења противно сврси због које је поверено, опасности по живот, јавно здравње, безбедност, животну средину, као и ради спречавања штета великих размера.Информација може да садржи потпис узбуњивача и податке о узбуњивачу.Послодавац и овлашћени орган дужни су да поступају и по анонимним овабештењима у вези са информацијом, у оквиру својих овлашћења;
2. „ Узбуњивач“ је физичко лице које врши узбуњивање у вези са својим
радним ангажовањем, поступком запошљавања, коришћењем услуга државних и других органа, носилаца јавних овлашћења или јавних служби, пословном сарадњом и правом власништва на привредном друштвом;
3. „ Унутрашње узбуњивање„ је откривање информације послодавцу.
ПОСТУПАК УНУТРАШЊЕГ УЗБУЊИВАЊА
Покретање поступка
Члан 3.
Поступак унутрашњег узбуњивања започиње достављањем информације послодавцу, односно, лицу овлашћеном за пријем информације и вођење поступка у вези са узбуњивањем.
Достављање информације у вези са унутрашњим узбуњивањем врши се усмено или писмено и то лицу овлашћеном за пријем информације и вођење поступка у вези са узбуњивањем.
Достављање информације
Члан 4.
Писмено достављање информације у вези са унутрашњим узбуњивањем може се учинити непосредном предајом писмена о информацији препорученом пошиљком или електронском поштом, на имејл лица овлашћеног за примен информација и вођење поступка, уколико за то постоје техничке могућности.
Без обзира на начин подношења информације у вези са унутрашњим узбуњивањем, издаје се потврда о пријему информације,при чему се као датум пријема код препоручене пошиљке наводи датум предаје пошиљке пошти, а код имејл информације сматра да је време подношења информације послодавцу време које је назначено у потврди о пријему електронске поште, у складу са Законом.
Потврда о пријему информације
Члан 5.
Уколико се достављање информације врши непосредном предајом писмена или усмено, о информацији у вези са унутрашњим узбуњивањем саставља се потврда о пријему информације и то при пријему писмена, односно, приликом узимања усмене изјаве од узбуњивача.
Потврда о пријему информацији у вези са унутрашњим узбуњивањем треба да садржи следеће податке:
1.Кратак опис чињеничног стања у вези са унутрашњим узбуњивањем
2.Време, место и начин достав информације у вези са унутрашњим узбуњивањем
3.Број и опис прилога поднетих уз информацију у вези са унутрашњим узбуњивањем
4.Податке о томе да ли узбуњивач жели да открије свој идентитет
5.Податке о послодавцу, печат послодавца и потпис лица овлашћеног за пријем информације и вођење поступка у вези са унутрашњим узбуњивањем
6. Подаци о узбуњивачу и његов потпис, уколико узбуњивач то жели.
Записник о усмено достављеној информацији
Члан 6.
Усмено достављање информације у вези са унутрашњим узбуњивањем врши се усмено на записник, који треба да садржи:
1.Податке о послодавцу и лицу које саставља записник
2.Време и место састављања
3.Податке о присутним лицима
4.Опис чињеничног стаља у вези са информацијом у вези са унутрашњим узбуњивањем,податке о времену,месту и начину кршења прописа из области радних односа,безбедности и здравља на раду,људских права запослених,опасностима по њихов живот, здравље,општу безбедност,животну средину, указивање на могућност настанка штете великих размера и др.
5.Примедбе узбуњивача на садржај записника или њењгову изјаву да нема никаквих примедби на записник и да се у потпуности слаже са његовом садржином
6. Податке о послодавцу, печат послодавца и потпис лица овлашћеног за пријем информације и вођење поступка у вези са унутрашњим узбуњивањем
Поступање по информацији
Члан 7.
Лице овлашћено за пријем информације и вођење поступка у вези са унутрашњим узбуњивањем је дужно да, пре давања изјаве о примљеним информацијамa.
-обавести узбуњивача о свим његовим правима прописаним Законома нарочито да не мора откривати свој идентитет, да не мора потписати записник и потврду о пријему информације у вези са унутрашњим узбуњивањем;
-поучи узбуњивача да своје информације у вези са унутрашњим узбуњивањем даје под пуном материјалном и кривичном одговорношћу, те да давање лажног исказа представља кривично дело предвиђено одредбама Кривичног законика.
Члан 8.
У случају анонимних обавештења поступа се у складу са Законом.
Послодавац не сме предузимати мере у циљу откривања идентитета анонимног узбуњивача.
Члан 9.
Након пријема информације послодавац је дужан да по њој поступи без одлагања, а најкасније у року од 15 дана од дана пријема информације.
У циљу провере информације у вези са унутрашњим узбуњивањем предузимају се одговарајуће радње, о чему се обавештава послодавац и узбуњивач, уколико је то могуће на основу расположивих података.
Послодавац се обавезује да предузме све расположиве радње и мере у циљу утврђивања и отклањања неправилности указаних информацијом, као и да обустави све утврђене штетне радње и отклони последице тих радњи.
Члан 10.
Приликом вођења поступка унутрашњег узбуњивања, овлашћено лице које води поступак може узимати изјаве од других лица у циљу провере информације у вези са унутрашњим узбуњивањем, о чему саставља записник, који садржи:
1.Податке о послодавцу и лицу које саставља записник;
2.Време и место састављања;
3.Податке о присутним лицима;
4.Опис утврђеног чињеничког стања поводом информације у вези са унутрашњим узбуњивањем;
5.Примедбе присутних лица на садржај записника или његову изјаву да нема никаквих примедби на записник и да се у потпуности слаже са његовом садржином;
6. Потпис присутних лица и овлашћеног лица, као и поечат послодавца.
Информисање узбуњивача
Члан 11.
На захтев узбуњивача, послодавац је дужан да му пружи обавештења о току и рањама предузетим у поступку, да му омогући увид у списе предмета и присуство радњама у поступку.
Послодавац је дужан да обавести узбуњивача о исходу поступка по његовом окончању, у року од 15 дана од дана окончања поступка.
Члан 12.
По окончању поступка овлашћено лице: