У циљу развоја наставног и ненаставног особља, подстицања креативности и иновација, осавремењења процеса учења употребом нових технологија и омогућавања младима да стекну дигиталне вештине неопходне за рад у дигиталном радном окружењу, ове године, по четврти пут, у просторијама Белекспоцентра организована је међународна конференција и сајам "Нове технологије у образовању".
Током три дана, преко 6 000 посетилаца било је у прилици да се кроз предавања, панел дискусије и радионице упозна са више од 180 инспиративних говорник из Србије, региона и Велике Британије. Кроз програм који се паралелно одвијао у три конференцијеске сале (SPACE, INSERT i ALT), предавачи су публици приближили своја искуства у коришћењу образовних технологија.
Првог дана конференције, у сали АЛТ, најпре су се представили оснивачи Српске научне телевизије (SNTV) која, надоместивши недостатак канала за образовне и научне садржаје на домаћој телевизији, већ 5 година промовише образовање, науку, културу и заузима значајно место у медијском простору.
Наставници Техничке школе у Књажевцу показали су како ИТ могу бити пријатељ у настави када се, спојем информатичког знања и искуства у педагошком раду, покаже воља и спремност да се из реалног ускочи у виртуелни свет ("Придошлице у дигиталном свету - како им помоћи").
Презентацијом "Кликом до оперативног плана", представници Средње техничке ПТТ школа из Београда представили су се као пионири дигиталног планирања и показали како су амбијент за ефикасније учење створили развијањем платформе за дигитално планирање, са базом од преко 2000 планова која се ажурира на дневном нивоу.
Представник Министарства трговине, туризма и телекомуникације, Сава Савић, говорио је о тежњама за повезивање свих основних и средњих школа на Академску мрежу Републике Србије (АМРЕС), напорима за успостављање стабилног, безбедног и бесплатног интернета инсталирањем едуром приступних тачака у 50 градова, као и успостављању Националног контакт центра за безбедност деце на Интернету. Помоћник министра је такође нагласио да Министарство већ дуги низ година спроводи програме намењене јачању дигиталних компетенција наставника, попут наградног конкурса "Дигитални час".
Говорећи о значају информатичке писмености, Оракл Академија представила се као непрофитна образовна иницијатива која, промовишући образовање на глобалном нивоу и чинећи доступним низ ресурса који се могу користити у учионици, допире до 5,5 милиона студената у 110 земаља. У оквиру бесплатне понуде за основце, представљено је развојно окружење за програмирање за најмлађе: Getting Started with Java using Alice i Creating Java Programs using Greenfoot као и могућност организовања једнодневних радионица за коришћење овог окружења.
Програм учења на даљину и пројекат наставе путем онлајн курсева, који се од 2010. године спроводи у сарадњи са Економским факултетом у Сарајеву, представио је Јасмин Јусић, наставник Средње економске школе у Сарајеву. Током седмице учења на даљину, ученици не долазе у школу, а планираним наставним јединицама приступају преко интернета у време које њима одговара. Основни циљ пројекта је да се кроз ове активности унапреди информатичко знање наставног особља и ученика, а учење потпомогнуто ИКТ показало се као ефикасан систем рада како за наставнике тако и за ученике.
За школски сајт припремила Силвана Станимировић, наставник енглеског језика