ОШ "КОСТА ЂУКИЋ"
ЗНАЊЕ ЈЕ МОЋ!
  • Почетна
  • О школи
  • Галерија
  • Планови
  • УЧЕНИЦИ
  • ЈАВНЕ НАБАВКЕ
  • ДОКУМЕНТА
  • Контакт

Мени

  • Вести
  • Правила понашања у школи
  • ЗА ПРВАКЕ
  • ЗА ОСМАКЕ
  • Предмети
  • Ученички парламент
  • Културне активности
  • Школски спорт
  • Разредна настава
  • Издвојена одељења
  • Екскурзије
  • Такмичења
  • НАСТАВА
  • БИБЛИОТЕКА
  • Летопис
  • Пројекти
  • Продужени боравак
  • Oбогаћени једносменски рад

За родитеље

  • ОБАВЕШТЕЊА
  • Отворена врата
  • Правилник о оцењивању
  • Распоред контролних и писмених задатака
  • Педагошко-психолошка служба

Претрага




КАЛЕНДАР

Мај 2025
НЕДПОНУТСРЕЧЕТ ПЕТСУБ
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


Банери

       

        





Анкета

Шта мислите о враћању униформи у школе?

Не желим да носим униформу!
Добра идеја, ако униформе буду квалитетне и модерне
Одлична идеја!


Резултати

БРОЈАЧ ПОСЕТА САЈТА ШКОЛЕ

Hit Counter
Hit Counter

Администрација






Српски језик и књижевност

Наставници српског језика и књижевности у нашој школи су Габријела Марић, Славица Берисавац, Марија Дабетић, Сузана Јовановић и Силавана Лесковац.
 

ЛИТЕРАРНА СЕКЦИЈА
3.11.2021.
ЛИТЕРАРНИ КОНКУРС-„ДАНИ ЕВРОПСКЕ БАШТИНЕ“



Манифестација „Дани европске баштине” део је велике европске манифестације Савета Европе и Европске Комисије, којом се сваког септембра представља наслеђе као заједничка баштина европских народа, разноликост култура, традиције и обичаја. У Младеновцу се ова свечаност такође обележава на различите начине.
Библиотека „Деспот Стефан Лазаревић“ у Младеновцу, узела је учешће у овом догађају. Поводом овог празника, расписан је конкурс за основне и средње школе у Младеновцу и Сопоту. Ученици су писали радове на тему „Моје срце, цео континент“. Библиотекар Никола Филиповић је наградио ученике књигама. ОШ „Коста Ђукић“ је једна од школа чија ученица је награђена књигом за свој труд. Лена Чалија 7/2 разреда је у свом есеју говорила о великом хуманом срцу, спремном да покаже љубав за читав континент. Наградом је добила потврду да њено дело вреди. Лепота је почела од речи, а свакако треба да пређе и на дела.
„Културна баштина је камен темељац Европе, а Дани европске баштине су драгоцено оруђе да се охрабре и унапреде поштовање, љубав и брига за наше заједничко културно наслеђе код највећег броја грађана и на најширем могућем простору европског континента”, изјавили су Тери Дејвис, генерални секретар Савета Европе и Јан Фигел, члан Европске комисије. Ова манифестација доприноси бољем разумевању сопственог природног и културног наслеђа и разноликости наслеђа других народа.



Моје срце – цео континент

          Тај шупљи мишићни орган који се налази у средини грудног коша,  све подсећа на емоције. Оне могу бити лепе и ружне, а углавном се везују за различита стања и дешавања која проузрокују. Ситуације у којима оно хитро закуца брже услед страха, или претеране радости која обузме сваки део тела, показују колика је његова снага. Емоције које се тада стварају могу се простирати обимно, као континент.
        У свакоме од нас се емотивно воде неке борбе. Оне могу бити разноврсне, али се у сваком случају ствара изувијани пут осећања и среће. Управо најтеже борбе попут таквих, одређују какве ћемо особе постати касније у животу. Да ли ћемо бити бољи и квалитетнији зависи од нас самих, и од одређених ситуација које се, често непредвидиво, намећу саме од себе.
У тим тренуцима ухватим себе како несвесно  размишљам како, и на који начин могу бити боља особа, боља верзија себе, и помоћи онима којима је та помоћ потребна. Она особа која ће победити сваки нови изазов и изазвати себе на још многе борбе. Она која би целим срцем, увек загрлила несрећне, сиромашне и болесне. Она која би избрисала сузе нејакима и дала срећу свима који је немају. Иста таква ја, нацртала бих осмехе на лицима деци, која су у овом окрутном свету, без подршке родитеља и оних најближих, остала сама. Ех, само да имам ту моћ, моје срце велико као континент, пригрлило би све којима је љубав потребна.
Хумано, са великом одговорношћу и достојанством, приступила бих сваком удружењу где би моја помоћ била од значаја. Иако наизглед мала и немоћна, чак и нечија најмања помоћ направила би огромну разлику у свету пуном људи који не размишљају ни о чему другоме, него о својој срећи. Чини ми се да такви људи, никада не нађу унутрашње благо, иако је то ствар за којом јуре цео живот. Као једна мирна лука и сигурно уочиште, љубав према целоме свету је једно неописиво осећање, које нуди наду за бољим сутра. Ту наду никако не смемо украсти једни другима, јер је она можда све што неко поседује.
 Волети људе и животиње, подржавати храбре и бити уз њих када им је то потребно, одано пружити руку слабима, права је љубав. Она која свакоме треба, она коју свако крије у дечијој топлини неисквареног срца. Треба измамити осмехе на лицима тужних, нацртати кућицу и цвеће онима који то не могу видети, и због тога пробудити  задовољство којим из дубине зрачеи. Треба наћи нешто што те чини испуњеним, и видети лични развитак у свету који једва чека да види твој неуспех и пад. Не треба поклекнути под утицајем  завидних људи.
      Чини ми се, као да на свет гледам другачије од осталих. Срце као мишић, није само део  биологије. Оно није дефиниција или израз. Срце је све дивно што нас окружује током ситних момената ужитака и среће коју могу да искусе само они испуњени и достојанствени и много  више од тога. Оно је читав континент љубави.

Лена Чалија 7-2

5.7.2021.

Завршен пројекат "Потрага за језичким и књижевним благом"

У ОШ „Коста Ђукић“ се током целе школске 2020/21. године одигравала Потрага за језичким и књижевним благом. Шта је благо, да ли је и где пронађено, ко су победници, погледајте на снимцима који су забележени током полуфиналних и финалних игара, уприличених у матичној школи односно издвојеном одељењу у Великој Иванчи.

Пројекат у матичној школи:



 

Пројекат у Великој Иванчи:



 

Утиске у вези са пројектом које је за вас је припремила новинарска секција, можете прочитати на ЛИНКУ.

Фотографије са догађаја у Великој Иванчи погледајте у ГАЛЕРИЈИ.
Догађаје с такмичења одржаног у матичној школи погледајте на ЛИНКУ.

Наградни излет, који је за учеснике реализован је на Космају, протекао је у дружењу, размени идеја за будуће пројекте и неизоставном комзумирању омиљене хране и пића. 


Силвана Лесковац и Сузана Јовановић, наставнице српског језика и ккњижевности

18.6.2021.
 
Борбено и другарско финале пројекта "Потрага за језичким и књижевним благом"

У Великој Иванчи је 18.6.2021. године завршена трећа фаза иновативног и амбициозног пројекта у оквиру "Обогаћеног једносменског рада" наше школе. Од гласовних промена, преко врста речи до књижевних ликова склапала се слагалица знања кроз коју су ученике 6/1, 6/2 и 6/5 водиле наставнице Сузана Јовановић, Силвана Лесковац и Марина Милановић. Жири у саставу Дајана Франко, библиотекара и наставница енглеског језика, Јелена Николић, психолог и Весна Марковић, теткица,  је овог пута имао тежак задатак јер су ученици били веома борбени. У свему је помагала и учитељица Јована Јанковић и родитељи такмичара, али и понека бака.
Догађај је завршен поделом сребрних медаља за наставнице и родитеље и златних за ученике.
Посебна вредност овог пројекта је стварање тимова, не само ученика, већ и наставника и родитеља.
Закључили су да има простора за побољшања и усавршавања, али да су овакви тимски часови драгоцени за ученике и наставнике.

Фотографије погледајте у ГАЛЕРИЈИ.
17.5.2021.

ПРОЈЕКАТ „Потрага за језичким и књижевним благом“



Ове школске 2020/2021. године започет је пројекат „Потрага за језичким и књижевним благом“. Пројекат су осмислиле и креирале Силвана Лесковац и Сузана Јовановић, наставнице српског језика и књижевности. Учешће у овом пројекту узела је и ОШ „Живомир Савковић“ у Ковачевцу. Од почетка школске године ученици раде на самој припреми пројекта: праве картице са питањима, реквизите, смишљају причу за први ниво игре, праве електронску игрицу, која употпуњује замисао.



Први ниво игре смислили су ученици матичне школе за себе и играли га у фискултурној сали или у учионици на табли. У Иванчи су ученици са наставницом Сузаном креирали сопствену игру која се играла у школском дворишту на нацртаном полигону. Игре су у основи сличне, али су ученици имали слободу да смишљају причу и начин играња. Провера градива вршила се по нивоима знања, а ученици су сами смишљали питања прилагођена одговарајућим оценама.
 

 
Други ниво игрице је доста сложенији. Матична школа је угостила такмичаре из Велике Иванче. Игре су подељене на области: језика култура, граматика и књижевност 6. разреда. Свака област имала је своју креацију у посебној учионици. У овом другом делу пројекта, укључила се наставница информатике Марина Милановић са микробитом, који је одлично употребљен на три начина. Употребљен је да се одлучи ко се од такмичара брже јавио, да се насумично извуче број игрице и да на крају прогласи победника који је пре завршио свој задатак.Такође се укључила и учитељица Јована Јанковић, која је помогла да све учионице буду украшене на време и буду спремне за извођење другог нивоа игрице, а била је неопходна и да се мапе закопаног блага добро сакрију да их ученици тешко нађу. Жири је такође био неопходан да све буде објективно процењено, а на крају, директорка је доделила дипломе презадовољним такмичарима.


У првој учионици се проверавало познавање језичке културе. Екипе „Орлови“ из В. Иванче и „Хајдуци“ из матичне школе су играли тачно нетачно и једну WordWall игрицу. У другој учионици је била граматика. Спајали су картице појмова и примера, а потом набацивали котурове и лоптице. Потом, у трећој учионици их је поново сачекао водитељ, овога пута сам Вук Караџић.Ту се играла пантомима, цртале архаичне речи из дела, препознавали писци, одговарало у дуелу.
На крају су ученици у зборници и библиотеци тражили мапу Иванче где нас води трећи ниво игрице.



Док је за други ниво била задужена наставница Силвана Лесковац, у трећем делу, изазове поставља наставница Сузана Јовановић. Ученици су били доста уједначени, тако да се прави победник још не зна. Трећи ниво ће показати ко је довољно способан да први пронађе закопано благо. Ученици су ову авантуру доживели као необичну ексурзију коју су извели у својој школи, а да нису нигде ишли, а сад су спремни да стварно крену у госте.

Силвана Лесковац, наставница српског језика и књижевности


16.5.2021.

ДВА ТРЕЋА МЕСТА НА ОКРУЖНОМ ТАКМИЧЕЊУ
 


Дана 16.5.2021, Сташа Ђуринац и Павле Лекић, ученици 8. разреда наше школе, освојили су 3. место на Окружном такмичењу из српског језика и језичке културе ученика основних школа у Београду.
Честитамо ученицима и њиховој наставници, Марији Дабетић, на одличном резултату!

16.12.2019.
Новогодишње расположење у Великој Иванчи



У Великој Иванчи је 16.12.одржан тимски час Технике и технологије и Српског језика са ученицима 5/5 и 7/5. Ученике је наставница Мила Миленковић информисала о значају рециклаже и очувања животне средине па су за израду разних декоративних предмета припремили природне и рециклиране материјале. У току израде смо разговарали о лепоти даривања, радости коју осећамо кад усрећимо другога па смо исписивали новогодишње поруке и жеље са циљем да празнични дух љубави, праштања и хуманости ширимо даље. Часу су присуствовали и школски педагог Љубица Милановић и психолог Јелена Николић.




Окружно такмичење из српског језика


На Окружном такмичењу из српског језика и језичке културе, које је одржано 6. априла у ОШ „Десанка Максимовић“ у Београду, наша ученица шестог разреда МИЛИЦА МИШИЋ освојила је одлично треће место. 

припрема за полугодишњи тест - пети разред 


оцените наставнике 


Aнтологија српске књижевности


Радови ученика школска 2016/2017.година

Песма за маму

Набрала сам љубичица, мами да их дам,
вредне руке да одмори, да их причува.
 
Узела је љубичице и рекла ми:
,,Хвала. Баш си хитра и весела, мила моја мала“.                                                                                                                
Понекад нешто згрешим, а она ме грди.
Ипак је много волим, не бих да се срди.
 
Моја мама много ради, за децу се труди.
Сутра ћемо и ми бити храбри, вредни људи.

 
Маријана Кузмић V2
 
Радови ученика из претходних година 
Моја мама
 
Моја мама је најлепша на свету
као бела птица у лету.
 
Њене су руке меке као свила,
она је увек нежна била.
 
Моја мама плаве очи има,
увек кад их видим, дивим се њима.
 
Волим своју маму, ни од ког нећу крити,
увек ће она мени најдража бити.

 
Селена Допуђ V2
Какви су нам петаци

Maма
 
Моја је мама најлепша дама.
Кад немамо друштва, игра се с нама.
 
Мама је цвеће које краси пролеће,
које никад увенути неће.
 
Мојој мами желим среће
колико се Земља око Сунца креће.

 
Наталија Окетић V2
 
Моја мати
 
Треба знати мати дочекати
кад уморна са посла се врати.
Треба знати мати осмех дати
када она у самоћи пати
зато што је само једна мати.

 
Лена Јанићијевић V2

Припремила Марина Станојевић, наставник српског језика и књижевности


Презентација ученика

Развој Књижевног језика  .pdf


Развој Књижевног језика  .ppt

 
Такмичења из српског језика и језичке културе  за школску 2015/16. годину
 
У нашој школи је постао леп обичај да велики број ученика посећује часове додатне наставе из српског језика, те да се такмичи на свим нивоима такмичења које предвиђа Министарство просвете и Друштво за српски језик. Школско такмичење одржава се у оквиру школе, а најспремнији добију прилику и за више нивое такмичења.
Општинско такмичење из језика и језичке културе одржано је  19. марта 2016. године. Наши ученици узели су учешћа у великом броју, а најуспешније су биле ученице Теодора Ђурђевић из петог разреда са освојених 16 бодова и Ана Петровић из седмог разреда са освојених 19 бодова. Обе ученице су оствариле пласман на Окружно такмичење. 
Окружно такмичење из српског језика одржано је 3. априла у Београду. Поменуте ученице, Ана и Теодора, и на овом рангу такмичења оствариле су запажене резултате, заузеле су треће место.
На Републичко такмичење, које се организује за ученике седмог и осмог разреда, позвана је Ана Петровић.
Републичко такмичење традиционално се одржава у Тршићу, родном месту Вука Караџића. Ове године такмичење је организовано 28. маја. Ана је својим учешћем потврдила да се заслужено налази међу најбољим ученицима заузевши одлично шесто место.
Надамо се да ће наши ученици и у наредним годинама радити на неговању српског језика и да ће  постићи добре резултате као ове школске године.

За Стручно веће наставника српског језика
Марија Дабетић
 
 
 
 
 
 
 

Пројекат Наша Школа (nasaskola.rs) © Академија Филиповић
Нека права задржана. Администратори школа су одговорни за објављени садржај